forsiden > News > Mille Dinesen får pris for Rita

Mille Dinesen får pris for Rita

fredag 15. juni 2012, af TD

Det er pingerne i Monte Carlo, der netop har givet "Rita", eller Mille Dinesen , som spilleren hedder henne i virkeligheden prisen "Den Gyldne Nymfe", ved årlige TV Festival i Monte Carlo.
Og det gjorde Dinesen ret glad:
-Det er meget stort! startede hun og fortsatte.
-Jeg er meget beæret over alene at være nomineret, og jeg havde end ikke drømt om, at jeg ville vinde. Det er jeg virkelig, virkelig glad for. Det har været sådan en fornøjelse at arbejde med rollen som Rita, og det er en fantastisk gave at få den internationale anerkendelse, slutter hun.
Blandt de nominerede var ellers Juliane Margolis, fra "The Good Wife", Michelle Dockery fra "Downton Abbey", Lena Headey fra Game of Thrones" og 40 andre kvindelige skuespillere.

TV2 programchef, Keld Reinicke, er også glad:
-Prisen i Monte Carlo er et fantastisk skulderklap til Mille Dinesen og til et hold, som med en stor og dedikeret indsats har skabt en ny dramaserie til TV2, som både har kant og er moderne i sit udtryk. "Rita" er en rigtig TV 2sk serie, og jeg vil godt løfte sløret for, at der kommer en sæson 2 af "Rita" på TV 2. Det har vi besluttet for kort tid siden, slutter han og håber velsagten på at der igen ryger 13-14 millioner produktionskroner til den produktion fra Public Service Puljen, der brugte 13.194.646 kroner på første sæson.
Det hele skulle dog være på plads, hvorfor optagelserne kan gå i gang til oktober.
TV2s fiktionschef, Katrine Vogelsang supplerer:
-Folkeskolen er en guldgrube, når det handler om at lave fortællinger, der berører os alle. Universet i "Rita" – både det private og det arbejdsmæssige – rummer fantastiske historier og muligheder, og det vil seerne få glæde af i den nye sæson. Danskerne har taget særdeles godt imod karakteren Rita og alle de mennesker, der omgiver hende i serien, og vi vil i den nye sæson sætte mere fokus på skolen, hvor Rita igen får masser af udfordringer, slutter hun.
Der var 842.000 seere i snit, der så med da første sæson blev sendt.
"Rita" er herhjemme nomineret til hele seks priser, ved den kommende Tv festival.
Blandt nomineringerne er "bedste tv-drama", "bedste kvindelige tv-skuespiller" (hvor både Mille Dinesen og Sara Hjort Ditlevsen er nomineret), "bedste mandlige tv-skuespiller" (Carsten Bjørnlund), "bedste fotograf i tv-drama/comedy" (Kim Høgh Mikkelsen) og "bedste klippearbejde i tv-drama/comedy" (Per K. Kirkegaard).
Det er SF Film Production, der har produceret for TV2.
Her et spøgelse fra serien, der i bedste håndholdte stil synger sig gennem titelsangen.

Meddelelse eller kommentar?

Forhåndsgodkendelse

Dette forum benytter forhåndsgodkendelse: dit bidrag vil først blive offentliggjort, når det er godkendt af en administrator.

Hvem er du? (valgfrit)
Votre message
  • (For at lave afsnit skal du indsætte blanke linier.)