forsiden > News > Masser af værtsnyt på TV2

Masser af værtsnyt på TV2

tirsdag 19. juni 2012, af TD

TV2 har for længst gennemskuet hvad deres seere rigtigt godt kan lide.
De kan godt lide nye værter, hvorfor TV2 nærmest har gjort det til deres speciale løbende at udviklæe nye værter, og så ellers bruge dem på mange formater.
Således er Felix Smith på vej ind i "Voice" formatet, hvor Morten Resen nu giver Felix Smith chancen.
Og da "Voice – Danmarks største stemme" allerede kommer tilbage den 22. september, er der vel ikke meget andet at gøre end at håbe på at det snart bliver september.
Selv om at Felix Smith sikkert sagtens kunne fortsætte med morgenformatet "Weekend Weekend", forlader han dog dette format.
Og selv om at det ikke kan overraske bliver et af de første jobs, som Felix Smith får, at snakke om de 80 stemmer, der er valgt ud til at gå videre i formatet.
Felix Smith glæder sig oplagt nok til at være med i "Voice – Danmarks største stemme".
Han siger:
-Jeg fulgte selv med i første sæson og var meget begejstret for det store show, for at opleve den store talentmasse og for det klare fokus på stemmerne, som kendetegner "Voice". Jeg vil gøre mit allerbedste for igen at gøre "Voice" til et fantastisk show, slutter han.
Morten Resen er på vej mod "nye programmer" og "Go’ morgen Danmark".
Som om at det ikke er nok, bliver Claus Elming også "ny vært" i et nyt quiz program, på TV2.
Dermed bliver det nye format, "Pengene på bordet", der er en lokal version af "Million Dollar Drop", der er planlagt til at få "Vild med dans" segmentet til at kigge med, når deres vært skifter program.
Formatet "Pengene på bordet", lander dog først i programfladen til efteråret 2013, hvorfor det måske er lidt tidligt at TV2 får omtalt det format.
Omvendt, kan vinderen løbe med op til to millioner kroner, efter samme koncept som "Hvem vil være millionær", nu bare med "omvendt fortegn".
Deltagerne har nemlig to millioner kroner til at starte med. Og kan så ellers tabe det hele.
Vært bliver Pelle Hvenegaard, der jo er kendt fra "Dagens mand" og "Dagens kvinde".
Som en interessant detalje, bliver formatet optaget i Sverige.
Og da optagelserne allerede er igang, kunne det tænkes at TV2 er lettere uklar på konceptet, eller også var det blot muligt at optage formatet nu og her.
I Sverige.
Medvirkende årsag kunne tænkes at være at Claus Elming jo er på vej mod efterårets version af "Vild med dans".
Dette bliver 9. sæson. Og han er fortsat vært sammen med Christiane Schaumburg-Müller.
Vi har fundet et klip fra US versionen

Meddelelse eller kommentar?

Forhåndsgodkendelse

Dette forum benytter forhåndsgodkendelse: dit bidrag vil først blive offentliggjort, når det er godkendt af en administrator.

Hvem er du? (valgfrit)
Votre message
  • (For at lave afsnit skal du indsætte blanke linier.)