Så er alverdens kollegaer ellers blevet indstillet til et utal af priser.

Det er med andre ord snart tid til festen over dem alle, TV prisen, der igen i år afholdes i 26. januar i Tivoli Congress Center.

Og de nominerede, der er nomineret i en lang række kategorier, er:

Seerprisen

All together now – Metronome Productions, Kanal 5

Badehotellet 5 – SF Studios Production, Thorsboe & Lundblad, Nitrat Film, TV2

Børnelokkerne – STV Production, TV3

De Sjældne Danskere – Pipeline Production, TV2

Den Kongelige Livgarde – Heartland TV, Kanal 5 

Den store Bagedyst – DR Livsstil, Samfund og Kulturliv, DR1

Diamantfamilien – Pineapple Entertainment, TV2 Zulu

Drabet Uden Lig – Dokumentarkompagniet, TV2

Ex on the Beach – Metronome Productions, Kanal 4

Hele Danmark fejrer Kronprinsen – DR Tema og show, DR1

Landmand Søger Kærlighed – BLU, TV2

Love Island – United, TV3

Løvens Hule – United, DR1

Masterchef – Metronome Productions, TV3

Mens døden os skiller – Pipeline Production, DR.DK + DR1

Profil af en morder – Warner Brothers ITVP Denmark, Kanal 5

Robinson Ekspeditionen – Strong Productions, TV3

Som et strejf af en dråbe – Nordisk Film TV, DR1

Bedste Nyhedshistorie

12-årig udsat for nedværdigende behandling på opholdssted – DR Nyheder, DR1

Borgmesterkandidat i Struer er i bad en gang om ugen – TV2 Nyhederne, TV2

Den er helt gal med integrationen i Vollsmose – TV2 Nyhederne, TV2

Ejendomsspekulant snyder Skat for millioner af kroner – TV2 Nyhederne, TV2

Søstre vil have deres retarderede brødre låst inde – TV2 Nyhederne, TV2

Skjult reklame på sociale medier – DR B&U, DR Ultra

Skovbrande i Grækenland – TV2 Nyhederne, TV2

Trump! Gal eller Genial? – DR Nyheder, DR1

Ulvedrabet ved Ulfborg fanget på video – DR Nyheder, DR1

Bedste Aktualitetsprogram

21 Søndag – DR Nyheder, DR1

Afsløret – Monday Production, DR1

Debatten – DR Perspektiv og Fakta, DR2

Eksperimentet: Familien som skærmjunkier – DR Historie og Tro, DR2

Gintberg på Kanten – Kommunalvalg – DR Århus, DR1

Horisont: Fra morder til missionær – DR Nyheder, DR1

ONSIDE – TV3 SPORT, TV3+

Operation X – Operation X, TV2

Bedste Sportsprogram

AGF – mellem håb og håbløshed – Eurosport Danmark, Canal 9 og Eurosport.dk

Champions League – TV3 SPORT, TV3+

Meyerheim & stjernerne – Monday Production, TV2 Charlie

Miniputterne – TV2 Østjylland, TV2 Østjylland og Youtube

Nordmanden og landsholdet – TV2 Sport, TV2 

Læs også  TV2 deler spillefilm i 3 stykker

Rolf og Ritter på Tour – TV2 Sport, TV2 

Talentet – hele familiens kamp – DR Sporten, DR1

Tour de France studiet – TV2 Sport, TV2 

VM i fodbold – fra havnepladsen i Aarhus – DR Sporten, DR1

Bedste Karakterdrevne Serie

25 år og Borgmester – Nordisk Film TV, DR3

Diamantfamilien – Pineapple Entertainment, TV2 Zulu

Født til succes – !mpact TV, DR3

Forsidefruer – BLU, TV3

Influencers – Drive Studios, YouSee

Ja for Fanø! – Pineapple Entertainment, TV2 FRI

Petra får en baby – DR Ung, DR3

Ranes museum – Nordisk Film TV, DR2

Veninder i Putinland – DR Historie og Tro, DR2

Bedste Factual Entertainment

De perfekte piger – Monday Production, DR3

Det er 100 – Warner Brothers ITVP Danmark, Kanal 5

Gift ved første blik 5 – Snowman Productions, DR1

Korpset – gjort af det rette stof – Mastiff, TV2

Løvens Hule – United, DR1

Misbrug – Koncern TV, TV2

Pisk eller Gulerod – Dokumentarkompagniet, TV2

Vi er bare mænd – Strong Productions, TV3

Bedste Crime

Børnelokkerne – STV Production, TV3

Drabet Uden Lig – Dokumentarkompagniet, TV2

Hvid mands dagbog – DR Nyheder, DR1

Mysteriet om danskeren – STV, TV2

Profil af en morder – Warner Brothers ITVP Denmark, Kanal 5

Rejseholdet – jagten på en morder – TV2 Event, TV2

Station 2: Ubådssagen tæt på – TV2 Nyhederne, TV2

Ubådssagen – Hele historien – Heartland TV, Kanal 5 

Bedste Børneprogram

Bamselægen – MUST Production, DR Ramasjang

Fantasi Fantasi – Sonntag Pictures, DR Ultra

Klassen – STV Production, DR Ultra

Ramasjang Redder Bierne – DR B&U, DR Ramasjang

Sovedyr på eventyr – Mastiff, DR Ramasjang

ULTRA NYT – DR B&U, DR Ultra

Ultra Snydt – Metronome Productions, DR Ultra

Vitello – Ja Film, Zentropa, SellOutPictures, DR Ramasjang

Bedste Konkurrencedrevne Realityserie

Alene i vildmarken – United, DR1

Divaer i junglen – Warner Brothers ITVP Denmark, TV3

Ex on the Beach – Metronome Productions, Kanal 4

Hjem til Gården – Strong Productions, TV2

Landmand Søger Kærlighed -BLU, TV2

Nybyggerne – Metronome Productions, TV2

Paradise Hotel – Mastiff, TV3

Robinson Ekspeditionen – Strong Productions, TV3

Bedste Livsstilsprogram

Beliggenhed, beliggenhed, beliggenhed – Mastiff, TV2

Frække fly og flyvende biler – DR Tema og Show, DRK

Fra boligdrøm til virkelighed – BLU, DR1

Hvem bor her – BLU, TV2

Læs også  DR Drama får en Emmy i New York

I hus til halsen – Nordisk Film TV, DR1

Luksusfælden – Metronome Productions, TV3

Nak & Æd – DR Livsstil, Samfund og Kulturliv, DR2

Sæt pris på Danmark – Warner Brothers ITVP Danmark, TV2 FRI

Bedste Gameshow

5. Gear – Strong Productions, Discovery Networks Denmark

Den klassiske musikquiz – DR Tema og Show, DRK

Er der en læge til stede? – Mastiff, TV2

Hvem var det nu vi var – DR Event, DR1

Klipfiskerne – Metronome Productions, TV2

Krejlerkongen – STV Production og Loyal Entertainment, TV2 FRI

Stormester – Metronome Productions, TV2

Studie 5 – Mastiff, Kanal 5

Ultras Sorte Kageshow – DR B&U, DR Ultra

Bedste Underholdning

All together now – Metronome Productions, Kanal 5

Danmark Har Talent – BLU, TV2

Den store Bagedyst – DR Livsstil, Samfund og Kulturliv, DR1

Din Sang – BLU, Kanal 4

Kærlig hilsen – Mastiff, TV2

Masterchef – Metronome Productions, TV3

Toppen af poppen – Mastiff, TV2

X Factor – BLU, DR1

Bedste Indhold på flere platforme

30 – Drive Studios, YouSee

Angsttema – DR Ung, DR3, P3, dr.dk og SoMe

NFL – TV3 SPORT, TV3+

STEMRNE – TV2/Fyn, DR og Fyens Stiftstidende

Tværs – DR Ung, DR3, P3, dr.dk og SoMe

Ultra Factor – BLU / DR, DR1

Ultra:bit – DR Tema & Show, DR Ultra, dr.dk, DR1, DR2, P1, P3, P4 og DR Skole

Zulu Swiper Europa – Respirator, TV2 Play og TV2 Zulu

Bedste Event

DMA 2017 – Mastiff, TV2

Hele Danmark fejrer Kronprinsen – DR Tema og show, DR1

Knæk Cancer 2018 – Nordisk Film TV, TV2

Revygalla 2018 – Monday Production, TV2 Charlie

Royal Run – TV2 Event, TV2

Som et strejf af en dråbe – Nordisk Film TV, DR1

TV2 30 år: Det Store Fødselsdagsshow – TV2 Event, TV2

Zulu Comedy Galla 2018 – Woody Entertainment, TV2 Zulu

Bedste TV Serie

Badehotellet 5 – SF Studios Production, Thorsboe & Lundblad, Nitrat Film, TV2

Broen IIII – Nimbus Film & Filmlance International, DR1

Friheden – SAM Productions, Viaplay og TV3

Greyzone – Cosmo Film, TV2 Danmark

Herrens veje II – DR, co-produktion ARTE France, SAM le Franais, Studiocanal, DR1

Hånd i Hånd – Mastiff, TV3 og Viaplay

Kriger – Miso Film, TV2 Danmark 

Liberty – DR, DR1

The Rain – Miso Film, Netflix 

Bedste Satire/Comedy

30 – Drive Studios, YouSee

Læs også  RCF Group købte lige DPA Microphones

Dybvaaaaad – Respirator Media, TV2 Zulu

Klovn – Nutmeg Productions, TV2

Labans Jul – Farsight.tv, DR2

Natholdets julekalender – Pineapple Entertainment, TV2 Zulu

Quizzen med Signe Molde – DR Tema og Show, DR2

Sommervejret på DR2 – DR Ung, DR2

Tæt På Sandheden med Jonatan Spang – Small Shoes, DR2

Bedste Online Format

Fruerne uden Filter – BLU, Viafree

Første gang – DR B&U, DR Ultra

Horisont: Saudi kvinder bag sløret – DR Nyheder, DRTV

Løvens Bule – DR Ung Digital, DR3, DR3 Facebook og DR3 YouTube

Nærsyn: Ar for livet – DR Nyheder, dr.dk 

Natholdets julekalender – Pineapple Entertainment, TV2 Zulu

NØRD – DR B&U, DR Ultra

Zulu Swiper Europa – Respirator Media, TV2 PLAY

Årets Nyskabelse – Fakta

Øgendahl og de store forfattere – DR Historie og Tro, DR1

180 dage på plejehjem – DR Livsstil og Samfund, DR Danmark, DR2

Aftenshowet – STV Production og Bermuda Production, DR1

Drabet Uden Lig – Dokumentarkompagniet, TV2

En Fremmed Flytter Ind – made in copenhagen, TV2

Forenet med Fjenden – Snowman Productions, Kanal 5

Lys i Mørke – Pipeline Production, DR1

Niarns død – Plus Pictures, TV2

Simona overlever – DR Ung, DR3

Årets Nyskabelse – Underholdning

1 døgn, 2 hold, 3 dyr – Made By Us, TV2

30 – Drive Studios, YouSee

Det store skilsmisseshow – DR B&U, DR Ultra

Hypnodating – Tiki Media, DR3

Natholdets julekalender – Pineapple Entertainment, TV2 Zulu

Sexualundervisning – The Musical – Metronome Productions, DR3

Sommervejret på DR2 – DR Ung, DR2

Vi er bare mænd – Strong Productions, TV3

Årets Vært Fakta

Abdel Aziz Mahmoud – DR Perspektiv og Fakta, DR2

Janni Pedersen – TV2 News, TV2 News

Henrik Qvortrup – STV, TV3

Mette Frisk – DR Perspektiv og Fakta, DR1

Lisbeth Zornig – !mpact TV, TV2

Morten Spiegelhauer – Operation X, TV2

Petra Nagel – DR Ung, DR3

Stéphanie Surrugue – DR Nyheder, DR1

Årets Vært Underholdning

Lene Beier – BLU, TV2

Anders Breinholt – Pineapple Entertainment, TV2

Phillip Faber – DR Tema og Show, DRK

Jakob Kjeldberg – Strong Productions, TV3

Signe Molde – DR Tema og Show, DR2

Brian Lykke – Mastiff, Kanal 5

Peter Ingemann – Heartland, TV2

Jonatan Spang Small Shoes, DR2

Du kan finde de sidste 18 års vindere her