TV2 monsterhitter hos seerne

Billed-Bladet står foran ganske snart at uddele deres TV Guld priser.

Noget der rent faktisk bliver uddelt her på fredag 1. marts, hvor der er fest og farver blandt de kendte.

Som altid sker det hele på Hotel d’Angleterre i København, hvor de kendte skal opføre sig som i “Badehotellet” og tale som i “Sygeplejeskolen”, hvilket – om muligt – hitter endnu mere end hele TV2.

Indtil videre er det dog svært at slå TV2.

De er nomineret i voldsomme 27 ud af 38 kategorier.

Og selv om at der findes andre TV stationer, er der altså ikke meget plads til disse, hos seerne.

Igen.

TV2 løber totalt fra andre TV stationer målt på popularitet

Nu er det Billed-Bladets læsere der har nomineret, og her elsker man altså “Sygeplejeskolen”, der som vi er inde på det, et andet sted, er på vej med endnu en sæson, så ugebladets læsere har lidt at se frem til .

Ud over “Sygeplejeskolen” er “Badehotellet” naturligvis også nomineret i netop så mange kategorier, at man bliver helt nostalgisk.

Som altid er der stadig en enkelt kategori der ikke er offentligt kendt, nemlig “årets dokumentar”.

Denne ( de nominerede ) bliver først kendt tættere på selve festen.

Og nu hvor der er netop så mange TV 2 programmer der er nomineret, har du gættet det.

Læs også  Zulu går regnbue på fredag

TV2 er allerede sikret guldet i flere kategorier, herunder i “Årets nye tv-program”.

De nominerede her, består udelukkende af TV2 programmer og formater.

På samme måde skulle der være stor sikkerhed for at TV2 løber med en vinder i kategorien “Årets kvindelige underholdningsvært”.

Her er alle de nominerede også tilknyttet TV2.

I den forbindelse er det på sin plads at pointere at seerne altså elsker værterne.

Derfor er der rigitgt mange der har været nomineret før.

23 ud af 30 nominerede værter, har således været nomineret et utal af gange før.

Seerne er med andre ord netop så konservative at det ikke kan undre at de elsker “Badehotellet” og “Sygeplejeskolen”.

Her de nominerede:

Årets kvindelige underholdningsvært
Sarah Grünewald 
Lene Beier 
Cecilie Frøkjær 
Puk Elgård 
Sofie Linde 

Årets mandlige underholdningsvært
Anders Agger 
Jakob Kjeldberg 
Mikkel Kryger  
Anders Breinholt 
Peter Ingemann  

Årets kvindelige nyhedsvært
Cecilie Beck  
Janni Pedersen  
Karin Cruz Forsstrøm  
Natasja Crone  
Tine Gøtzsche  

Årets mandlige nyhedsvært
Poul Erik Skammelsen  
Kåre Quist  
Mikael Kamber 
Lasse Sjørslev  
Johannes Langkilde  

Årets kvindelige sportsvært
Tina Müller  
Stine Bjerre Mortensen 
Josefine Høgh  
Camilla Martin  
Camilla Nørgaard  

Årets mandlige sportsvært
Christian Müller Bækgaard 
Thomas Kristensen  
Morten Ankerdal
Rasmus Staghøj  
Mads Laudrup 

Læs også  TV havde en dårlig uge - hele sidste uge

Årets nye tv-program
Fremtiden ifølge Ingemann 
Sygeplejeskolen  
De sjældne danskere 

Årets tv-program
Den store bagedyst 
Badehotellet 
Vild med dans 
Familien fra Bryggen 
Størst