Og vinderne er

IBC udråber som altid en række vindere.

Noget de også gjorde i år, på IBC2019.

Som altid handler det lige meget om markedsføring af nye produkter og om egentlige nyheder, der vil påvirke markedet over de næste 12 måneder.

Og selv om at der er mange vindere, hvoraf flere måske endda overrasker, er der ikke specielt meget der stikker næsen frem.

Eller rettere.

Det er der faktisk.

Tjek selv listen, og bemærk hvem der mangler.

Der er nemlig pænt mange – s sikre vindere – der på ingen måde vandt noget som helst blandt de mange “Best of Show” IBC 2019 Awards.

Her listen som TV Technology står bag:

TVT har udvalgt en række producenter som de mener viste de bedste nyheder frem

Cinegy GmbH – Cinegy Capture PRO – No one scales better

Prime Focus Technologies – AI for Cricket – CLEAR Vision Cloud

x.news information technology Gmbh – x.news™ – conceptr™

Pixit Media – PixStor

Vela – Version 6.0 of Vela Luna/Encompass SmartLoggers

Embrionixem – Virtu All-IP Core Infrastructure and Media Processing Platform

GatesAir – Intraplex Ascent SRT Video over IP Gateway

iSize Technologies – BitSave

PHABRIX –  QxL – 25G IP Enabled Rasterizer

Cobalt Digital – 9992-DEC-4K-HEVC

TVLogic – IS-mini 4K – Real time digital video colour processor

Dejero – Dejero IronRoute

MediaKind – Cygnus 360 Events

Læs også  Soundware er en del af Danmon Group på IBC

BirdDog – P4K

Cinegy GmbH – Cinegy Air PRO – No one scales better

EditShare – EFS 2020

Mediaproxy Pty Ltd – LogServer

LYNX Technik AG – HDR Evie – HDR to SDR conversion and image processing

Glensound Electronics Ltd – DIVINE AoIP PoE Powered Monitor Dante® /AES67 Diecast Network Audio Powered Loudspeaker

Ross Video – Ross Ultrix IP Software Defined Platform

Vionlabs – Vionlabs Content Discovery Platform

Singular.live – Singular.live

InterDigital Research & Innovation – Digital Double

BT – BT Sport Ultimate

Bridge Technologies – Widglets™ API for the VB440 network probe

ThinkAnalytics – ThinkAdvertising

STREAM CIRCLE – A.M.O.S. – Autonomous Metadata Oriented Scheduling

LiveU and Griiip – LiveU and Griiip Unveil Unique Motorsports Live Viewing and Data-Driven Media Solution Platform

AWS Elemental, an Amazon Web Services company – AWS Elemental MediaConnect

Adder Technology – ADDERLink INFINITY 4000 Series (ALIF4000)

Quantum – Quantum F-Series

Rohde & Schwarz – R&S PRISMON.cloud

Cloudian – Cloudian HyperStore® Xtreme, Powered by Seagate

Facilis – HUB Shared Storage system

Telestream – OptiQ Monitor

Primestream – Elastic Data Viewer for AI

Ncam Technologies – Ncam Mk2

Dalet Digital Media Systems – Dalet Media Cortex

GatesAir – Maxiva IMTX-70 Intra-Mast Transmitter

Grass Valley – GV STRATUS One

Læs også  IBC TV powered af Grass Valley

intoPIX – TICO-RAW codec

Cyanview – CY-STEM

Ross Video – Ross PIERO Sports Graphic Analysis

Zylight – Go-Panel

Telemetrics, Inc. – PT-RE-2 (RoboEye2) Robotic Pan/Tilt/Zoom Camera

Iron Mountain Entertainment Services – Iron Mountain InSight

Zixi – The Zixi Platform

Haivision – SRT Hub

Stor tillykke til alle vinderne.