Og de Bedste reklamefilm er

Vi skynder os at undskylde, at vi ikke allerede fredag aften publiserede listen over de mange prisvindende reklamefilm.

Når det er på plads, er der vel ikke meget andet at gøre end at dele budskabet om at der – som altid – var en kæmpe fest på Langelinie, hvor Anders Lund Madsen sørgede for en heftig aften, så de mange fremmødte hyggede max.

Hvem vandt så, tænker du sikkert.

Først lidt tal.

Der blev i alt uddelt 32 priser, fredag.

Herunder flere specialpriser som:

Norstats Publikumspris, der gik til TV 2 Creative og New Lands film “Alt det vi deler – forbundet”.

True Talent-prisen, der gik til Samuel Cantor fra Bacon

Årets Annoncør blev New Lives.

Årets Bureau blev & Co.

Her den totale liste

Årets film 2019 

Voiceless Women 

Annoncør: NEWLIVES

Bureau: No Sleep, Uitch Iscratch

Producent: Uitch Iscratch 

Producer: Jacob Salling, Kate Kagawa 

Art Director: Martin Nørgaard Furze

Instruktør: Martin Nørgaard Furze, Mette Carla Albrechtsen

Bedste film/long 

Guld

Voiceless Women

Annoncør: NEWLIVES

Bureau: No Sleep, Uitch Iscratch

Producent: Uitch Iscratch 

Producer: Jacob Salling, Kate Kagawa 

Art Director: Martin Nørgaard Furze

Instruktør: Martin Nørgaard Furze, Mette Carla Albrechtsen

Sølv

The Lift 

Annoncør: Bianco Footwear

Bureau: &Co. / NoA 

Producent: New Land

Producer: Thor Brammer Jacobsen, Anne-Mette Lund

Art Director: Lea Flodgaard, Katrine Winblad

Tekstforfatter: Mathias Trads

Instruktør: Daniel Kragh-Jacobsen

Bronze 

The Indoor Generation – Let the Nature Back in – 

Læs også  PBS TV

Annoncør: Velux

Bureau: &Co. / NoA

Producent: Bacon

Producer: Samuel Cantor, Lene Meyer

Art Director: Claus Collstrup

Tekstforfatter: Peter Dinesen

Instruktør: Martin De Thurah

Bedste film/short

Guld 

Fodbold

Annoncør: OK

Bureau: Agency Spring

Producent: M2Film 

Producer: Jan P, Jonas Bjarnøe

Art Director: Mads Mikkelsen

Tekstforfatter: Michael Paterson

Instruktør: Klaus Spendser 

Sølv 

Lotto millionær nr. 3.254 

Annoncør: Danske spil

Bureau: Gobsmack Productions

Producent: New Land, Gobsmack Productions

Producer: Nya Bille, Thor Brammer Jacobsen, Christina Bostofte Erritsøe

Art Director & Tekstforfatter: Heinrich Vejlgaard, Rene Sohn Kammersgaard 

Instruktør: Tore Frandsen

Bronze 

Fars dreng 

Annoncør: Alkohol & Samfund, TrygFonden

Bureau: Hjaltelin Stahl

Producent: Bacon 

Producer: Ditte Glass

Art Director: Nicolai Dimon

Tekstforfatter: Lasse Vintersbølle

Instruktør: Ada Søby 

Bedste filmkapagne/long

Guld

Tal om din økonomi: Venskabet / Den anden side / Alene 

Annoncør: Forbrugerrådet Tænk, TrygFonden

Bureau: The Unicorn

Producent: New Land, Bacon, The Unicorn

Producer: Benjamin Muasya, Laura Valentiner-Bohse, Birgitte Rask, Sandra Heavey

Art Director: Thomas Pries

Tekstforfatter: Peter Metcalfe

Instruktør: Daniel Kragh-Jacobsen, Cecilie Mcnair, Anders Walter

(Ingen Sølv- eller Bronzevindere i kategorien)

Bedste filmkampagne/short

Guld

The Message 

Annoncør: Interflora

Bureau: &Co. / NoA

Producent: Bacon

Producer: Samuel Cantor, Stevan Stoltz-Andersen

Art Director: Peter Strange Echwald

Tekstforfatter: Tue Rossel

Instruktør: Martin Werner

(Ingen Sølv- eller Bronzevindere i kategorien)

Bedste musikvideo 

Guld

Kå – Stjerner, feat. Bette & Fraads

Annoncør: Mathias Bjerre Management: Glass Management

Producent: Roasted Horse, New Land

Producer: Bertil Vorre, John O’Power 

Instruktør: Bertil Vorre

Læs også  FilmLight afholder colour masterclass

Sølv 

Tobias Rahim – Verden vælter 

Annoncør: Musicall Management, Panamericana Recordings, Tobias Rahim

Bureau: Musicall Management, Panamericana Recordings, Tobias Rahim

Producent: Roasted Horse, New Land

Producer: Bertil Vorre, Selina Sinkbæk

Art Director: Bertil Vorre

Instruktør: Bertil Vorre

Bronze

Simon Littauer – Hubris – 

Producent: Honeytrap Film, Firebrand Productions

Producer: Malene Dyhring, Caroline Steenberg Dam

Instruktør: Ian Isak

Bedste entertainment film

Guld 

The Lift 

Annoncør: Bianco Footwear

Bureau: &Co. / NoA 

Producent: New Land

Producer: Thor Brammer Jacobsen, Anne-Mette Lund

Art Director: Lea Flodgaard, Kartrine Winblad

Tekstforfatter: Mathias Trads

Instruktør: Daniel Kragh-Jacobsen

Sølv 

Alt det vi deler 

Annoncør: TV 2 

Bureau: TV 2 Creative

Producent: TV 2, New Land

Producer: Thor Brammer Jacobsen, Nadja Kristensen, Leonore Skousen

Art Director: Kristian Vestergaard, Thomas Torp, Sophie Leegaard, Chaga Signe Bruun

Instruktør: Christian Holten Bonke

Bronze 

The Indoor Generation – Let Nature Back in  

Annoncør: Velux

Bureau: &Co. / NoA

Producent: Bacon

Producer: Samuel Cantor, Lene Meyer

Art Director: Claus Collstrup

Tekstforfatter: Peter Dinesen

Instruktør: Martin De Thurah

Bedste entertainment kampagne

Guld

Pølsepresser du? 

Annoncør: Kræftens Bekæmpelse, TrygFonden

Producent: Gobsmack Productions

Producer: Christina Bostofte Erritzøe

Art Director: Frederik Voetmann, Niklas Hultquist, Philip Bock, Theis Kildetoft

Instruktør: Nikolaj Lie Kaas

Sølv 

Lego Stranger Things  

Annoncør: Lego

Bureau: Advance

Producent: Advance, Shoot Happens

Producer: Patrick Bendix, Christian Juliussen

Art Director: Kim Flügel 

Tekstforfatter: Chris Calvert

Instruktør: Anders Bundgaard

Bronze

FRANZI25 

Annoncør: 25syv

Læs også  Shoppingposerne dingler videre

Bureau: Wibroe, Duckert & Partners

Producent: Honeytrap Film 

Producer: Malene Dyhring

Art Director: Rasmus Petersen

Instruktør: Simon Bonde

Bedste instruktion 

Guld

Voiceless Women

Instruktør: Martin Nørgaard Furze, Mette Carla Albrechtsen 

Annoncør: NEWLIVES 

Bureau: No Sleep, Uitch Iscratch

Producent: Uitch Iscratch

Sølv 

The Lift 

Instruktør: Daniel Kragh-Jacobsen

Annoncør: Bianco Footwear

Bureau: &Co. / NoA

Producent: New Land

Bronze 

An Open Mind is the Best Look  

Instruktør: Martin De Thurah

Annoncør: Nordstrom

Bureau: Droga5 NY

Producent: Epoch Films

Bedste foto

Voiceless Women 

Annoncør: NEWLIVES

Bureau: No Sleep, Uitch Iscratch

Producent: Uitch Iscratch

Fotograf: Jacob Møller

Bedste klip

The Lift 

Annoncør: Bianco Footwear

Bureau: &Co. / NoA

Producent: New Land

Klipper: Carla Luffe

Bedste production design 

Welcome Listeners

Annoncør: HIFI Klubben

Bureau: &Co. / NoA

Producent: Bacon

Production/Set designer: Serban Porupca

Bedste sound design

Voiceless Women 

Annoncør: NEWLIVES

Bureau: No Sleep, Uitch Iscratch

Producent: Uitch Iscratch

Sound designer: Símun Mohr

Bedste VFX/3D

Legacy 

Annoncør: Carlsberg

Bureau: Uncle Grey

Producent: Thirsty

VFX/3D artist: Mikael Balle VFX, TGBVFX

Bedste original musik 

The Lift 

Annoncør: Bianco Footwear

Bureau: &Co. / NoA

Producent: New Land

Komponist: Anders Singh Vesterdahl

Norstats Publikumspris

Alt det vi deler 

Annoncør: TV 2

Bureau: TV 2 Creative

Producent: TV 2, New Land

True Talent-prisen

Samuel Cantor

Indstillet af: Mette Jermiin, Executive producer 

Virksomhed: Bacon

Årets Annoncør

Newlives

Årets producent

New Land

Årets bureau

&Co. / NoA

Her lige en af de film der vandt – bedste musikvideo

Skriv et svar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.