TV2 vinder nok de fleste priser

Folk der har bemærket at “X Factor” har skiftet kanal, har sikkert også oplevet den velfungerende vært Sofie Linde.

Hun er ganske som en god del andre TV2 værter nomineret til en eller flere priser ved den kommende kendis fest “TV-Guld” festen stablet på benene af Billed-Bladet.

Festen, der virkelige er en kendis fest, har som tidligere planlagt at fejre de mest kendte værter på Hotel d’Angleterre, mens der bliver uddelt TV-Guld-priser til alt fra værter til underholdningsformater, der måske bliver kaldt noget andet.

Konkret er der otte kategorier, hvor de nominerede programmer og værter så ellers alle kan håbe på at det er netop dem, eller deres format der vinder.

Og selv om at det ikke kan undre, er og bliver TV2 bare bedre til underholdning.

Hvorfor de da også er nomineret langt mere end “hovedkonkurrenten” DR1.

TV2 værter og TV2 programmer står således for de 29 ud af de 43 nomineringer formater og værter.

Noget der understreges bedst af at selv TV2 News værterne Janni Pedersen og Miriam Zesler nu også er nomineret.

Som det er set før er og bliver DR kanalerne bare ikke særligt populære hos ugebladets læsere.

Derfor løber DR blot med 11 nomineringer, der – som altid – primært handler om DR1.

Læs også  Pres på sommerens TV

DR K programmet “Prins Joachim fortæller” er dog også nomineret.

Slutteligt er TV3 kanalerne nomineret hele 3 gange.

Og de nominerede er 

Årets kvindelige nyhedsvært

Janni Pedersen, TV2  News og TV2 

Ditte Haue, TV2 

Miriam Zesler, TV2  News

Cecilie Beck, TV2 

Karin Cruz Forsstrøm, TV2 

Årets mandlige nyhedsvært

Erkan Özden, DR1

Mikael Kamber, TV2 

Kåre Quist, DR1

Lasse Sjørslev, TV2 

Johannes Langkilde, DR1

Årets kvindelige Sportsvært

Stine Bjerre Mortensen, TV2 

Josefine Høgh, DR1

Rikke Møller Pedersen, TV2 

Camilla Martin, TV3 Sport

Tina Müller, DR1

Årets mandlige Sportsvært

Christian Müller Bækgaard, TV2 

Thomas Kristensen, TV2 

Morten Ankerdal, TV2 

Rasmus Staghøj, TV2 

Mads Laudrup, TV3 Sport

Årets kvindelige underholdningsvært

Puk Elgård, TV2 

Sofie Linde, TV2 

Sarah Grünewald, TV2 

Lene Beier, TV2 

Mette Bluhme Rieck, DR1

Årets mandlige underholdningsvært

Joakim Ingversen, DR1

Mikkel Kryger, TV2  og TV2  Zulu  

Mikkel Beha Erichsen, TV2 

Peter Ingemann, TV2 

Rasmus Brohave, TV2 

Årets TV program

Badehotellet, TV2 

Kurs mod nord, TV2 

Tinka og Kongespillet, TV2 

Familien fra Bryggen, TV3

Stormester, TV2 

Årets nye TV program

Prins Joachim fortæller, DR K

Frederik IX, DR1

DNA, TV2 

Ingemann og Vestkysten, TV2 

Helt sort, TV2 

Årets dokumentar

En stille forsvinden, DR1

Skøn, skæv og 98, DR1

Jeg er stammer, TV2 

Begivenheden plejer at blive streamet på Billed-Bladets site

Læs også  Klar nedgang i globalt TV reklame salg