TV kritikernes elsker Ozark og The Crown

Det er ved at være den tid på året, hvor der bliver uddelt priser til alverdens TV personligheder og programmer.

Her i landet, er der således netop uddelt TV guld af Billed-Bladet.

I USA, er det omvendt tid til The 26th Annual Critics’ Choice Awards TV Nominations, der er en TV kritiker pris-uddeling, der som det fremgår ikke rigtigt ser TV mere.

Det er således “The Crown” og “Ozark” der er blandt de mest nominerede “TV” serier (?) ved denne kommende uddeling.

Begge er nomineret 6 gange, blandt andet som “best drama”, hvilket er den helt store pris hos TV kritikerne i USA.

Totalt løb Netflix med flotte 26 nomineringer, hvilket – for en gang skyld – er flere end HBO, der “kun” er nomineret 22 gange.

Det betyder ikke det store for os her i landet, da stort set alt “der ikke bliver sendt på Netflix” ender på HBO Nordic, som for eksempel FX’s “Mrs. America”, der er nomineret som bedste “limited series”.

Som vi husker det, endte “Schitt’s Creek” på C More her i landet, hvilket – uanset – understreger – at de mange nomineringer heller ikke kan opleves som “TV” i vores del af verden.

En anden – ikke overraskende – nominering er “What We Do in the Shadows”, der endte med flotte 5 nomineringer, og på HBO Nordic.

Dermed er antallet af serier, der “ender på HBO” ( her i landet ) formodentligt større end antallet af nominerede Netflix serier.

Her alle de nominerede og deres amerikanske TV station eller streamer

DRAMA SERIES

“Better Call Saul” (AMC)

“The Crown” (Netflix)

“The Good Fight” (CBS All Access)

“Lovecraft Country” (HBO)

“The Mandalorian” (Disney Plus)

“Ozark” (Netflix)

“Perry Mason” (HBO)

“This Is Us” (NBC)

Last year’s winner: “Succession” (HBO)

ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jason Bateman – “Ozark” (Netflix)

Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)

Jonathan Majors – “Lovecraft Country” (HBO)

Læs også  Netflix måske med reklamer

Josh O’Connor – “The Crown” (Netflix)

Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)

Matthew Rhys – “Perry Mason” (HBO)

Last year’s winner: Jeremy Strong – “Succession” (HBO)

ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski – “The Good Fight” (CBS All Access)

Olivia Colman – “The Crown” (Netflix)

Emma Corrin – “The Crown” (Netflix)

Claire Danes – “Homeland” (Showtime)

Laura Linney – “Ozark” (Netflix)

Jurnee Smollett – “Lovecraft Country” (HBO)

Last year’s winner: Regina King – “Watchmen” (HBO)

SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jonathan Banks – “Better Call Saul” (AMC)

Justin Hartley – “This Is Us” (NBC)

John Lithgow – “Perry Mason” (HBO)

Tobias Menzies – “The Crown” (Netflix)

Tom Pelphrey – “Ozark” (Netflix)

Michael K. Williams – “Lovecraft Country” (HBO)

Last year’s winner: Billy Crudup – “The Morning Show” (Apple TV Plus)

SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Gillian Anderson – “The Crown” (Netflix)

Cynthia Erivo – “The Outsider” (HBO)

Julia Garner – “Ozark” (Netflix)

Janet McTeer – “Ozark” (Netflix)

Wunmi Mosaku – “Lovecraft Country” (HBO)

Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC)

Last year’s winner: Jean Smart – “Watchmen” (HBO)

COMEDY SERIES

“Better Things” (FX)

“The Flight Attendant” (HBO Max)

“Mom” (CBS)

“Pen15” (Hulu)

“Ramy” (Hulu)

“Schitt’s Creek” (Pop TV)

“Ted Lasso” (Apple TV Plus)

“What We Do in the Shadows” (FX)

Last year’s winner: “Fleabag” (Amazon Prime Video)

ACTOR IN A COMEDY SERIES

Hank Azaria – “Brockmire” (IFC)

Matt Berry – “What We Do in the Shadows” (FX)

Nicholas Hoult – “The Great” (Hulu)

Eugene Levy – “Schitt’s Creek” (Pop TV)

Jason Sudeikis – “Ted Lasso” (Apple TV Plus)

Ramy Youssef – “Ramy” (Hulu)

Last year’s winner: Bill Hader – “Barry” (HBO)

ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Pamela Adlon – “Better Things” (FX)

Christina Applegate – “Dead to Me” (Netflix)

Kaley Cuoco – “The Flight Attendant” (HBO Max)

Natasia Demetriou – “What We Do in the Shadows” (FX)

Læs også  Badehotellet skubbet et par måneder

Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek” (Pop TV)

Issa Rae – “Insecure” (HBO)

Last year’s winner: Phoebe Waller-Bridge – “Fleabag” (Amazon Prime Video)

SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

William Fichtner – “Mom” (CBS)

Harvey Guillén – “What We Do in the Shadows” (FX)

Daniel Levy – “Schitt’s Creek” (Pop TV)

Alex Newell – “Zoey’s Extraordinary Playlist” (NBC)

Mark Proksch – “What We Do in the Shadows” (FX)

Andrew Rannells – “Black Monday” (Showtime)

Last year’s winner: Andrew Scott – “Fleabag” (Amazon Prime Video)

SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Lecy Goranson – “The Conners” (ABC)

Rita Moreno – “One Day at a Time” (Pop TV)

Annie Murphy – “Schitt’s Creek” (Pop TV)

Ashley Park – “Emily in Paris” (Netflix)

Jaime Pressly – “Mom” (CBS)

Hannah Waddingham – “Ted Lasso” (Apple TV Plus)

Last year’s winner: Alex Borstein – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon Prime Video)

LIMITED SERIES

“I May Destroy You” (HBO)

“Mrs. America” (FX)

“Normal People” (Hulu)

“The Plot Against America” (HBO)

“The Queen’s Gambit” (Netflix)

“Small Axe” (Amazon Studios)

“The Undoing” (HBO)

“Unorthodox” (Netflix)

Last year’s winner: “When They See Us” (Netflix)

TV MOVIE

“Bad Education” (HBO)

“Between the World and Me” (HBO)

“The Clark Sisters: First Ladies of Gospel” (Lifetime)

“Hamilton” (Disney Plus)

“Sylvie’s Love” (Amazon Prime Video)

“What the Constitution Means to Me” (Amazon Prime Video)

Last year’s winner: “El Camino: A Breaking Bad Movie” (Netflix)

ACTOR IN A LIMITED SERIES OR TV MOVIE

John Boyega – “Small Axe” (Amazon Prime Video)

Hugh Grant – “The Undoing” (HBO)

Paul Mescal – “Normal People” (Hulu)

Chris Rock – “Fargo” (FX)

Mark Ruffalo – “I Know This Much is True” (HBO)

Morgan Spector – “The Plot Against America” (HBO)

Last year’s winner: Jharrel Jerome – “When They See Us” (Netflix)

ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR TV MOVIE

Cate Blanchett – “Mrs. America” (FX)

Læs også  Netflix taber pusten

Michaela Coel – “I May Destroy You” (HBO)

Daisy Edgar-Jones – “Normal People” (Hulu)

Shira Haas – “Unorthodox” (Netflix)

Anya Taylor-Joy – “The Queen’s Gambit” (Netflix)

Tessa Thompson – “Sylvie’s Love” (Amazon Prime Video)

Last year’s winner: Michelle Williams – “Fosse/Verdon” (FX)

SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR TV MOVIE

Daveed Diggs – “The Good Lord Bird” (Showtime)

Joshua Caleb Johnson – “The Good Lord Bird” (Showtime)

Dylan McDermott – “Hollywood” (Netflix)

Donald Sutherland – “The Undoing” (HBO)

Glynn Turman – “Fargo” (FX)

John Turturro – “The Plot Against America” (HBO)

Last year’s winner: Stellan Skarsgård – “Chernobyl” (HBO)

SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR TV MOVIE

Uzo Aduba – “Mrs. America” (FX)

Betsy Brandt – “Soulmates” (AMC)

Marielle Heller – “The Queen’s Gambit” (Netflix)

Margo Martindale – “Mrs. America” (FX)

Winona Ryder – “The Plot Against America” (HBO)

Tracey Ullman – “Mrs. America” (FX)

Last year’s winner: Toni Collette – “Unbelievable” (Netflix)

TALK SHOW

“Desus & Mero” (Showtime)

“Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)

“The Kelly Clarkson Show” (Syndicated)

“Late Night with Seth Meyers” (NBC)

“The Late Show with Stephen Colbert” (CBS)

“Red Table Talk” (Facebook Watch)

Last year’s winners (tie): “The Late Late Show with James Corden” (CBS)/”Late Night with Seth Meyers” (NBC)

COMEDY SPECIAL

“Fortune Feimster: Sweet & Salty” (Netflix)

“Hannah Gadsby: Douglas” (Netflix)

“Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill” (Netflix)

“Marc Maron: End Times Fun” (Netflix)

“Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia” (Netflix)

“Patton Oswalt: I Love Everything” (Netflix)

Last year’s winner: “Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s ‘All in the Family’ and ‘The Jeffersons'” (ABC)

BEST SHORT FORM SERIES

“The Andy Cohen Diaries” (Quibi)

“Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler” (AMC)

“Mapleworth Murders” (Quibi)

“Nikki Fre$h” (Quibi)

“Reno 911!” (Quibi)

“Tooning Out the News” (CBS All Access)

Det er muligt at læse videre her.