Netflix løb med Golden Globes

Bevares, nu var det ikke kun Netflix og deres “The Crown”, der løb med alle Golden Globes.

Der var også andre vindere.

Det er blot et pænt præcist billede af hvilket produktioner der vandt priser, ved det netop afholdte 78th Annual Golden Globes Award show, der fejrer de bedste film og TV shows for tiden.

Netflix nøjedes i den forbindelse ikke med at vinde på “TV siden”.

Filmsiden tilhørte også delvist denne streamer.

Blandt deres sikre heste, der vandt, var en række priser til “Mank”, næsten lige så mange til “The Trial of the Chicago 7” og et utal af priser til “The Crown”.

Lidt mere generelt set, var det mest “Nomadland”, “Promising Young Woman” og “The Queen’s Gambit” der løb med de fleste priser.

Chloé Zhao der vandt en pris som bedste instruktør, er blot den anden kvinde der løber med denne pris, de sidste 78 år.

Prisen som hun vandt for “Nomadland”, var i den forbindelse en af de helt store vindere.

Lee Isaac Chung’s “Minari” løb med prisen for “Best Foreign Language Film”, hvilket dermed betyder at vores lokale filmbranche ikke bliver fejret helt så meget som håbet. Endelig vandt Andra Day prisen som “Best Actress in a Drama” for “The United States vs. Billie Holiday”.

Jodie Foster vandt for hendes arbejde i “The Mauritanian”

Her listen med nominerede og vindere.

Best Motion Picture – Drama

“Nomadland” ( vinder )

“Mank”

“The Father”

“Promising Young Woman”

“The Trial of the Chicago 7”

Best Motion Picture – Musical or Comedy

Læs også  Uncoated Superspeeds på VariCams

“Borat Subsequent Moviefilm” ( vinder )

“Hamilton”

“Music”

“Palm Springs”

“The Prom”

Best Director

Emerald Fennell, (“Promising Young Woman”)

David Fincher, “Mank”

Chloé Zhao (“Nomadland”) ( vinder )

Regina King (“One Night in Miami”)

Aaron Sorkin (“The Trial of the Chicago 7”)

Best ACTOR – Drama

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) ( vinder )

Anthony Hopkins (“The Father”)

Gary Oldman (“Mank”)

Tahar Rahim (“The Mauritanian”)

Best Actress – Drama

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Andra Day (“The United States vs Billie Holiday”) ( vinder )

Frances McDormand (“Nomadland”)

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

Best Actor – Musical or Comedy

Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm”) ( vinder )

James Corden (“The Prom”)

Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)

Andy Samberg (“Palm Springs”)

Dev Patel (“Personal History of David Copperfield”)

Best Actress – Musical or Comedy

Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)

Kate Hudson (“Music”)

Michelle Pfeiffer (“French Exit”)

Rosamund Pike (“I Care A Lot”) ( vinder )

Anya Taylor-Joy (“Emma”)

Best Supporting Actor in a Motion Picture

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)

Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) ( vinder )

Jared Leto (“The Little Things”)

Bill Murray (“On the Rocks”)

Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)

Best Supporting Actress in a Motion Picture

Glenn Close, “Hillbilly Elegy”

Olivia Colman, “The Father”

Jodie Foster, “The Mauritanian” ( vinder )

Amanda Seyfried, “Mank”

Helena Zengel, “News of the World”

Best Screenplay

Aaron Sorkin (“The Trial of the Chicago 7”) ( vinder )

Læs også  Streams stiger i pris

Chloé Zhao (“Nomadland”)

Florian Zeller and Christopher Hampton (“The Father”)

Jack Fincher (“Mank”)

Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

Best Original Score

Alexandre Desplat (“The Midnight Sky”)

Ludwig Göransson (“Tenet”)

James Newton Howard (“News of the World”)

Trent Reznor & Atticus Ross and Jon Batiste (“Soul”) ( vinder )

Trent Reznor & Atticus Ross (“Mank”)

Best Original Song

“Io SÌ (Seen)” — “The Life Ahead” ( vinder )

Music by:   Diane Warren

Lyrics by:   Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi

“SPEAK NOW” — “One Night in Miami”

Music by:   Leslie Odom Jr, Sam Ashworth

Lyrics by:   Leslie Odom Jr, Sam Ashworth

“Tigress & Tweed” — “The United States Vs. Billie Holiday”

Music by:   Andra Day, Raphael Saadiq

Lyrics by:   Andra Day, Raphael Saadiq

“Fight For You” — “Judas and the Black Messiah”

Music by:   H.E.R., Dernst Emile II

Lyrics by:   H.E.R., Tiara Thomas

“Hear my Voice” — “The Trial of the Chicago 7”

Music by:   Daniel Pemberton

Lyrics by:   Daniel Pemberton, Celeste Waite

Best Animated Feature

“The Croods 2”

“Onward”

“Over the Moon”

“Soul” ( vinder )

“Wolfwalkers”

Best Foreign Language Film

“Another Round”

“La Llorona”

“The Life Ahead”

“Minari” ( vinder )

“Two of Us”

Best Television Series – Drama

“The Mandalorian”

“The Crown” ( vinder )

“Lovecraft Country”

“Ozark”

“Ratched”

Best Television Series – Comedy

“Emily in Paris”

“Ted Lasso”

“The Flight Attendant”

“Schitt’s Creek” ( vinder )

“The Great”

Best Miniseries or Television Film

“Normal People”

“The Queen’s Gambit” ( vinder )

“The Undoing”

“Small Axe”

Læs også  SVOD eksploderet under Covid19

“Unorthodox”

Best Actor TV Series – Drama

Jason Bateman, “Ozark”

Josh O’Connor, “The Crown” ( vinder )

Bob Odenkirk, “Better Call Saul”

Matthew Rhys, “Perry Mason”

Al Pacino, “Hunters”

Best Actress TV Series – Drama

Olivia Colman, “The Crown”

Jodie Comer, “Killing Eve”

Emma Corrin, “The Crown” ( vinder )

Laura Linney, “Ozark”

Sarah Paulson, “Ratched”

Best Actor TV Series – Drama

Don Cheadle, “Black Monday”

Eugene Levy, “Schitt’s Creek”

Nicholas Hoult, “The Great”

Jason Sudeikis, “Ted Lasso” ( vinder )

Ramy Youssef, “Ramy”

Best Actress TV Series – Comedy

Lily Collins, “Emily in Paris”

Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”

Elle Fanning, “The Great”

Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek” ( vinder )

Jane Levy, “Zoey’s Extraordinary Playlist”

Best Actor – Miniseries or Television Film

Bryan Cranston, “Your Honor”

Jeff Daniels, “The Comey Rule”

Ethan Hawke, “The Good Lord Bird”

Hugh Grant, “The Undoing”

Mark Ruffalo, “I Know This Much Is True” ( vinder )

Best Actress – Miniseries or Television Film

Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit” ( vinder )

Shira Haas, “Unorthodox”

Nicole Kidman, “The Undoing”

Cate Blanchett, “Mrs. America”

Daisy Edgar-Jones, “Normal People”

Best Supporting Actor – Series, Miniseries or Television Film

John Boyega, “Small Axe” ( vinder )

Brendan Gleeson, “The Comey Rule”

Dan Levy, “Schitt’s Creek”

Jim Parsons, “Hollywood”

Donald Sutherland, “The Undoing”

Best Supporting Actress – Series, Miniseries or Television Film

Gillian Anderson, “The Crown” ( vinder )

Helena Bonham Carter, “The Crown”

Julia Garner, “Ozark”

Annie Murphy, “Schitt’s Creek”

Cynthia Nixon, “Ratched”

Her promo for Nomadland.