BBC amok med kvindefodbold
Det er tydeligvis ikke ofte at BBC er ved at blive lukket af politikere suppleret med politiske vinde der er tilsvarende usunde for en moderne TV butik som BBC.
Det har ledelsen tænkt lidt over, hvorfor de – denne sommer – prøver noget nyt.
Nemlig at blive populære igen.
BBC har således netop købt og overtaget “Every Women’s Euros 2022”, ( The UEFA Women’s European Championships 2022 ) der bliver sendt live på BBC, hen over sommeren.
Og nu hvor der er tale om voldsomme 31 kampe, der bliver sendt fra den 6. juli og frem til og med den 18. juli, har du gættet det.
BBC er på vej med noget der ligner 2 kampe om dagen, i det meste af juli.
Herunder flere hvor det danske UEFA fodbold hold medvirker.

I bedste stil, nu hvor BBC har besluttet sig for at blive populære igen, er der ingen grænser for hvor mange ressourcer BBC har til at dække de mange kampe med.
De bliver således både sendt på BBC One og på BBC iPlayer, der svarer til DR TV.
Og så er der ellers fuld dækning i radioen, “digitalt” og som pointeret på TV.
For at understrege hvor sjældent det er at BBC beskæftiger sig med med kvindefodbold er det første gang siden 2005 at England overhovedet ligger land til The UEFA Women’s European Championships, eller andre “major liga women’s” fodbold turneringer.
Og nu hvor der ikke har været en koncentration af kvinde – landskampe at dække, har BBC sikkert end ikke sendt en eneste kvindelandskamp siden 2005.
Uanset dette, må man formode at også andre broadcastere herunder lokale her i landet, også vælger at satse på netop kvindefodbold, denne sommer.
Som vi forstår det er Danmark “et ukendt kort” i dette game, mens Nederland, Sverige, Frankrig og Spanien allerede er garanteret masser af TV tid.
Altså i England.
Her i landet, gætter vi på at landskampene mod Finland, Tyskland og Spanien – nærmest garanteret – bliver sendt.
Og måske de andre 28 kampe i denne 14 nations turnering i juli måned.
Her dagene og kampene:
6 juli – England v Østrig
7 juli – Norge v Irland
8 juli – Spanien v Finland
8 juli – Tyskland v Danmark
9 juli – Portugal v Schweiz
9 juli – Nederland v Sverige
10 juli – Belgien v Island
10 juli – Frankrig v Italien
11 juli – Østrig v Irland
11 juli – England v Norge
12 juli – Danmark v Finland
12 juli – Tyskland v Spanien
13 juli – Sverige v Schweiz
13 juli – Nederland v Portugal
14 juli – Italien v Island
14 juli – Frankrig v Belgien
15 juli – Irland v England
15 juli – Østrig v Norge
16 juli – Danmark v Spanien
16 juli – Finland v Tyskland
17 juli – Sverige v Portugal
17 juli – Schweiz v Nederland
18 juli – Italien v Belgien
18 juli – Island v Frankrig